Logo Pic
Gubán Bélu 2024. december 02.

Transformers - A Mozifilm (1986.)

mv5bnzqxzmnmntutmgiyys00nte3lwjkmdmtytg3zmuwyte3m2izxkeyxkfqcgc_v1.jpg

Ádám bátyám nyomán sajnos ráfüggtem a Transformersre. Ez egy olyan függőség, amit nagyon nehéz kielégíteni, ugyanis rengeteg átalakítható robot kapható, az Alakváltók különböző éráiból. Nem vagyok egy Transformers szakértő, viszont érdekel nagyon ennek a sorozatnak a mitológiája (főleg a G1-re gondolok), emellett érdekesek a lényei. Anno olvastam az Éljen Megatron képregényt, azonban annak olyan se eleje, se vége fílingje volt, így elvette a kedvem az egésztől. Aztán jött Kirkman Energon Univerzuma képregényben, majd valamiért megtetszett egy vitatható jelentőségű Laser Optimus Prime figura, és onnan nem volt megállás.

Felmerült a kérdés, hogy akkor mit is kellene megnéznem, hogy nagyjából tiszta pelussal induljak a témában. Egyrészt követem a Történetek a Kibertronról blogot, amit Ádám bátyám szerkeszt, és ő aztán nagy tudora az Alakváltóknak. Aztán el kellene kezdeni bepótolni az elmaradottakat. Az eredeti rajzfilmsorozat 1984-ben indult, amit a rajongók G1 érának neveznek, 1987-ig futott, és 1986-ban jött ki az egész estés Transformers, The Movie címet viselő remekmű. Hát én utóbbit néztem most meg, csak hogy megint a közepétől indítsunk, semmiképpen sem az elejétől.

A filmben rengeteg autobot és álca (az első szinkron szerint varangy) fordul meg, és egy hatalmas (majdnem) mindenható isteni erejű bolygófaló ellenség, Unicron is tiszteletét teszi benne. Az álcák és autobotok közti háború évezredek óta tart, ennek lehetünk szemtanúi. Első csatájukban a Megatron vezette varangyokra vereséget mérnek az autobotok, azonban ők is hatalmas veszteségeket szenvednek el, elsősorban Optimus fővezér halálával. Az új fővezér Ultra Magnus lesz. Megatron is legyengül a harcban, ezért Starscream kidobja őt az űrhajóból, csak hogy 5 percre megkoronáztassa magát. Hatalma sokak által vitatott, így kis viszálykodás után…

maxresdefault.jpg

A haldokló Megatron az űrben összefut Unicronnal, aki küldetést ad neki: cserébe az életéért el kell pusztítania az autobotok Mátrixát, amiből a fővezér az erejét nyeri, mellesleg pedig számtalan előnyös tulajdonsága van, köztük, hogy Unicron nem tudja elpusztítani a Cybertront. Megatron viszont nincs tisztában, mekkora árat kell fizetnie életéért… Unicron átalakítja őt Galvatronná, aki teljesen alárendelt a bolygó méretű óriás robot hatalmának.

A film eseményei a Transformers rajzfilmsorozat (G1) második és harmadik évada között játszódik, viszont valamilyen szinten önállóan is élvezhető, a bolygófaló sztoriszála miatt. ezen felül elég sok karakterrel leszámolnak a film végére, ami azért erős volt.

2-1024x573.png

Ami nekem nagyon tetszett benne, hogy az animáció és a hangeffektek nagyon rendben vannak az egész film során, néha egy-egy lopott fénykardzörejt azért lehetett kihallani a sorok között. A film egésze során szól valamilyen szintis aláfestő zene, mintha egy reklámfilmet néznél folyamatosan, amit nehéz megszokni, de nekem sikerült a végére. A főcímzenéje a Lion együttes feldolgozásában kifejezetten fülbemászó, igazi hairy rock. Csak keressetek rá a zenekarra, olyan tupírozott pompomokat láttok majd, hogy ihaj.

Ami furcsa volt elsőre, hogy egyes alakváltók nem csak alakot, de méretet is tudtak váltani, ami Ádám elmondása szerint valahol hiba, valahol pedig képesség. Külön érdekesség, hogy Megatron itt még pisztollyá tudott alakulni, amivel a varangyok (álcák) lőni tudtak, így össze is kellett mennie valamelyest. Egy amerikai fegyvertörvény szerint nem lehetett Megatron a továbbiakban lőfegyver, mert ártott volna az eladásoknak, ezért lett belőle később tank.

l-intro-1686007038.jpg

A magyar szinkron a Blu-ray változaton egyszerűen borzasztó. Pedig olyan nevek kerültek fel a magyar változat munkatársai közé, mint Kránitz Lajos, Szersén Gyula, Karsai István, Farkasinszky Edit és Újréti László. Tehát a magyar szinkron legendái. Mégis a magyar szöveg írói meg sem közelítették az eredeti angol tartalmát, többször leegyszerűsítették a mondatokat, a Trafók szája mozgott hang kiadása nélkül, mert elfogyott a szöveg. Az se zavarjon meg, hogy csak ennyi magyar hangot soroltam fel, ők szinkronizálták az egész filmet, egyszerre több karakternek hangot adva. Ez az eredetiben is hasonlóképpen alakult, de nálunk egyes karakterek hangot sem kaptak a filmben.

Nem bántam meg, hogy kóros Transformers függőségem tüneteit az 1986-os filmmel enyhítettem valamelyest. Leszámítva a magyar változat hibáit, egy látványos, hangulatos darab.

A cikk tényként előadott részeit Farkas-Csonka Ádámtól tudom a messengeren folytatott beszélgetéseink nagyja már csak erről szól, tehát nem saját kútfőből. Egyébként ő is moderálta le, csak hogy ne legyen benne ordenáré baromság.

Bélu

transformers-studio-series-86-coronation-starscream-02.jpg

Vissza a címlapra
Hétköznapi Geekságok
Két geek haver úgy döntött, hogy közös blogot indít. A Hétköznapi Geekságok blog képregényajánlókkal, figurabemutatókkal, filmkritikákkal örvendeztet meg minden a téma iránt érdeklődőt.
Legjobban pörgő posztok
Nagy száraz rosé pezsgő teszt
Linda Morvai • 1 hónap
A Monza elleni mérkőzés
venember83 • 4 nap
Túl sok a stressz? Vedd észre a jeleket!
Kontent • 14 nap
A 2024-es év TOP 25 lemeze
rockstation • 10 nap
A Cagliari elleni mérkőzés
Apuleius • 9 nap
Cikkek a címlapról
25 éves a Galaxy Quest - Galaktitkos Küldetés
Az idei év utolsó filmes évfordulója számomra különlegesség, mivel soha nem láttam ezelőtt a Galaktitkos Küldetést (Galaxy Quest), pedig hatalmas kultusza van és pont ma 25 éve, azaz 1999. december 25-én mutatták be. A film fantasztikus színészeket vonultat fel, és már rengeteg mémet láttam róla,…
Wayword Pines
Tessék megnézni. Sötét lép! A legszebb hadsereg is a csapás eszköze.
>